Koža je zaštitnik koji za nas podnosi hladnoću, trpi sunčeve zrake, štiti od štetnih vanjskih utjecaja.
Upravo je koža naš najveći i najvažniji organ. Kako do savršene kože? Možemo li pretjerati u njezi i količini proizvoda koje koristimo? Kako sve štetimo koži?
Donosimo deset najčešćih načina kojima uništavamo kožu.
1. Stres
Stres je danas najčešći krivac za mnoge zdravstvene probleme, no s obzirom na životni stil vremena u kojem živimo, teško ga je izbjeći. Zbog stresa nam se u licu nakuplja mnogo napetosti, mrštimo se, naboramo čelo i općenito stežemo kožu. Stres djeluje i iznutra te otežava proces ljuštenja mrtvih stanica s površine kože, pa ona izgleda suho i neujednačeno, a pore su začepljene, zbog čega se pojavljuju akne.
2. Loša prehrana
Svi znamo da je zdrava prehrana osnova zdravlja - onog unutarnjeg, ali i vanjskog. Pa ipak, nekako je zanemarujemo i zbog brzog životnog tempa jedemo prvo što nam dođe pod ruku, tek toliko da nismo gladni. Masna hrana, previše soli i šećera u hrani i piću, alkohol i kava, uništavaju kolagen i isušuju kožu. Nužno je i piti dovoljno vode kako bi ona ostala hidratizirana.
3. Dugo, vruće tuširanje
Obožavamo tuširanje nakon napornog dana. No, pretjerujete li s dužinom tuširanja i temperaturom vode, nanijet ćete svojoj koži više štete nego koristi. Odstranit ćete gornji sloj kože, ostavljajući je suhom i prhutavom. Ako vam tijekom tuširanja koža pocrveni i počne vas svrbjeti, vrijeme je da izađete iz tuš-kabine.
4. Trljanje kože ručnikom
Nakon dugog tuširanja tijelo brišete tako da ga ručnikom dobro istrljate. Ako već nije pocrvenilo od vrele vode, sad je definitivno žarko crveno. Trljajući kožu uklanjate njezin zaštitni gornji sloj. Radije ju ručnikom nježno tapkajte, da se voda samo upije.
5. Prečesti piling
U želji da bude što čišća, ponekad znamo pretjerati sa sredstvima za umivanje, uklanjanje šminke i piling. Pripazite da proizvod koji koristite kao piling nije preagresivan i nemojte ga koristiti više od jednom tjedno. U suprotnom uništavate prirodna ulja koja koži daju zdravi sjaj.
6. Neredovito mijenjanje jastučnica
Na jastučnicama se skupljaju mrtve stanice kože koje otpadnu tijekom noći, znoj i masnoća, pa stručnjaci savjetuju da ih mijenjate što je češće moguće. Ručnik za lice pak treba mijenjati svaki dan, te ga, kao i jastučnice, prati na visokim temperaturama.
7. Proizvodi za kosu na licu
Proizvodi za kosu poput laka puni su kemikalija koje nisu namijenjene koži i štete joj. Zato kod sprejanja kose uvijek trebate zaštititi lice, a na treningu nositi traku za kosu kako vam se kemikalije skupa sa znojem ne bi cijedile iz kose na lice.
8. Nedovoljno vježbanje
Kakve veze vježbanje ima sa zdravljem kože? Vježbanje potiče protok krvi i daje koži lica zdravi sjaj. Znojenjem iz tijela izbacujete toksine i uklanjate mrtve stanice kože omogućujući novima da se razviju. Neka istraživanja pokazuju da nevježbanje potiče pojavu staračkih mrlja.
9. Odjeća s kemijskog čišćenja
Nosite li odjeću na kemijsko čišćenje, skinite s nje najlonsku zaštitu čim dođete kući. Naime, ta zaštita ne dozvoljava odjeći da 'diše'. Što više vremena u njoj provede, više će štetnih kemikalija upiti.
10. Nekorištenje zaštitnog faktora
Bilo ljeto ili zima, zaštitni faktor trebao bi biti obavezan dio beauty rutine. No, koliko god elementarno ovaj savjet zvučao, mnogo žena ga još uvijek ne koristi. Većina pudera i krema za lice u sebi već sadrži zaštitni faktor, pa samo obratite pažnju na to što piše na pakiranju sljedeći put kad budete u kupovini. Učinit ćete si ogromnu uslugu uvedete li u svakodnevnu rutinu zaštitni faktor.